Liverpool s-a calificat in finala Champions League

0 Shares

AS Roma a fost foarte aproape sa intoarca rezultatul din tur cu Liverpool dupa ce a facut-o in sferturi cu Barcelona. A reusit sa ii invinga aseara in returul semifinalei Ligii Campionilor pe cei de la Liverpool cu 4-2, insa au fost invinsi in tur cu 5-2 astfel ca englezii merg mai departe.

La fel ca in tur, AS Roma a inscris doua goluri pe finalul meciului, astfel ca Liverpool nu a avut nici o emotie in Roma.

Cu un bagaj de trei goluri luate in avans in tur, Liverpool a deschis prima scorul aseara, prin golul marcat de Mane in minutul 9. AS Roma a egalat relativ repede, printr-un autogol marcat de Milner in minutul 15. Mingea i-a venit acestui in cap din doar cativa metri dupa o respingere in forta a apararii.

Liverpool a revenit foarte repede la conducere dupa ce Wijnaldum a inscris in minutul 25. La pauza, Liverpool a intrat in avans, conducand cu 2-1. Dupa pauza, Dzeko a egalat in minutul 52.

AS Roma a castigat meciul pe finalul acestuia, dupa golurile inscrise de Nainggolan, in minutele 86 si 90+4. Ultimul gol a fost inscris din lovitura de pedeapsa.

Real Madrid si Liverpool vor juca finala Ligii Campionilor pe 26 mai 2018 la Kiev.