Româncele au fost eliminate în serie la US Open, pe tabloul de simplu

Ana Bogdan, Irina Begu şi Gabriela Ruse au fost eliminate de la US Open la simplu, încă din primul tur. Pe tabloul de simplu au mai rămas doar Simona Halep şi Sorana Cîrstea.

0 Shares

După ce Simona Halep a deschis drumul tenismenilor români la US Open cu o victorie, a urmat apoi o serie de înfrângeri.

Halep a învins-o pe Camila Giorgi în două seturi şi s-a calificat în turul 2.

Gabriela Ruse, Irina Begu şi Ana Bogdan au fost ulterior eliminate la simplu, chiar din primul tur.

Ruse a pierdut cu scorul de 5-7, 0-6 în faţa lui Voundrousova.

Irina Begu a fost învinsă şi ea în primul tur de la US Open de Petkovic cu scorul 2-6, 6-7.

Meciul Irinei Begu a durat o oră şi 44 de minute. Românca a cerut time-out medical în setul doi, la scorul de 2-1, iar apoi a evoluat cu un bandaj la piciorul drept.

Ana Bogdan a disputat cel mai lung meci din istoria US Open însă nu a reuşit să o învingă pe Rebeka Masarova.

Ca atare, pe tabloul de simplu feminin de la US Open au mai rămas doar două românce, Simona Halep şi Sorana Cîrstea.