Câte medalii a obţinut România la Jocurile Olimpice de la Tokyo

0 Shares

Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au terminat.

Sportivii români au câştigat patru medalii – una de aur si trei de argint.

Medalia de aur a fost câştigată de Botnar şi Radiş în proba de dublu vâsle feminin.

Prima medalie de argint a fost câştigată de Ana Maria Popescu la spadă.

A doua medalie de argint a fost cucerită pentru România de echipajul de patru rame masculin, format din Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari.

A treia medalie de argint şi ultima obtinută de România la Jocurile Olimpice de la Tokyo a fost câştigată de echipajul de dublu rame masculin format din Ciprian Tudosă şi Marius Cozmiuc.

David Popovici şi Vlad Dascălu se numără printre remarcaţii acestei ediţii a Jocurilor Olimpice, dându-ne speranţe pentru ediţiile viitoare a Jocurilor Olimpice.

Popovici a terminat pe patru în finala de 200 metri spate la înot şi pe 7 în finala de 100 metri liber, iar Dascălu pe 7 în proba de mountain bike.

Rezultatele României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Mai jos vom trece toate rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Atletism

Bianca Ghelber

Florentina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Alin Firfirică (aruncarea discului), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Daniela Stanciu (săritura în înălţime) nu s-au calificat în finale.

Bianca Ghelber a terminat pe 6 la aruncarea ciocanului.

Alexandru Novac a terminat pe locul 12 la aruncarea suliţei.

Marius Cocioran a terminat pe locul 24 la 50 km marş.

Andrea Mikloş s-a retras din calificări la 400 metri din cauza unor leziuni la un tendon ahilian.

Tir sportiv – Tir cu arcul

Laura Ilie

Laura Ilie nu a reuşit calificarea în finală de la tir sportiv.

Mădălina Amăistroaie a fost eliminată în primul tur în proba de tir cu arcul.

Tenis de masă

Elizabeta Samara şi Bernadette Szocs au fost eliminate în turul trei.

Ovidiu Ionescu a fost eliminat în turul doi.

Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs au fost eliminaţi în sferturi la dublu mixt.

Echipa feminină a fost eliminată în optimi.

Fotbal

România nu a trecut de faza grupelor.

Rezultatele din grupă au fost 1-0 cu Honduras, 0-4 cu Coreea de Sud şi 0-0 cu Noua Zeelandă

Judo

Toţi sportivii români au fost eliminaţi în primele două tururi.

Andreea Chiţu a concurat la categoria 52 kilograme.

Andreea Raicu a concurat la categoria 73 kilograme.

Vlăduţ Simionescu a concurat la categoria +100 kg.

Nataţie

David Popovici a obţinut locul 4 la 200 metri şi locul 7 la 100 metri liber.

Robert Glinţă a terminat pe locul 8 la 100 metri spate.

Bianca Andreea Costea a fost eliminată în serii la 100 metri liber.

Daniel Martin a fost eliminat în serii la 100 metri fluture.

Triatlon

Felix-Pierre Duchampt a terminat pe locul 36.

E singurul sportiv care a participat la Jocurile Olimpice de la Tokyo în această probă pentru România.

Baschet 3×3

Echipa feminină nu s-a calificat în sferturi, după şase înfrângeri şi o victorie.

Rezultatele au fost 10-21 cu China, 8-20 cu Japonia, 14-22 cu Italia, 11-22 cu SUA, 12-21 cu Rusia, 22-14 cu Mongolia şi 12-22 cu Franţa.

Scrimă

Ana Maria Popescu a adus prima medalie a României la Jocurile Olimpice de la Tokyo. A câştigat argintul la spadă.

Iulian Teodosiu a fost eliminat în optimi la sabie.

Canotaj

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au câştigat singura medalie de aur a României, în proba de dublu vâsle feminin.

Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari au câştigat argintul în proba de patru rame fără cârmaci masculin.

Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă au câştigat argintul la dublu rame masculin.

Echipajul de 8+1 feminin a terminat pe locul 6.

Echipajul de 8+1 masculin nu s-a calificat în finală.

Echipajul de dublu vâsle feminin (categorie uşoară), format din Ionela Cozmiuc şi Gianina Beleagă, a terminat pe locul 6.

Echipajul de dublu rame feminin format din Iuliana Buhuş şi Adriana Ailincăi a terminat pe locul 9.

Echipajul de dublu vâsle masculin format din Ioan Prundeanu şi Marian Florian Enache a terminat pe locul 9.

Echipajul de patru rame fără cârmaci feminin format din Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu şi Cristina Georgiana Popescu a terminat pe locul 9.

Kaiac-Canoe

Victor Mihalachi şi Cătălin Chirilă au terminat pe locul 5 la dublu 1000 metri.

Cătălin Chirilă a terminat pe locul 11 la canoe simplu 1000 metri.

Victor Mihalachi nu a trecut de sferturi la canoe simplu 1000 metri.

Box

Maria Claudia Nechita a fost eliminată în sferturi.

Cosmin-Petre Gîrleanu a fost eliminat în primul tur.

Ciclism – Mountain bike

Vlad Dascalu

Vlad Dascălu a terminat pe locul 7 în proba de mountain bike.

Eduard Grosu nu a terminat cursa la ciclism pe şosea.

Tenis:

Mihaela Buzărnescu a reuşit o victorie importantă în primul tur, învingând numărul 36 WTA însă a fost eliminată în turul doi la simplu.

Monica Niculescu şi Raluca Olaru au fost eliminate în turul doi la dublu.

Gimnastică

Larisa Iordache

Larisa Iordache s-a retras din finala de la bârnă din cauza unei accidentări.

Marian Drăgulescu a ratat calificarea în finală la sărituri;

Maria Holbură a ratat toate finalele.

Lupte

Alin Alexuc şi Kriszta Incze nu au reuşit calificarea pentru bronz.

Albert Saritov, Alina Vuc şi Andreea Ana au fost eliminaţi în optimi.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *